8. des
MER: Kirkenes skole og andre skoler i Sør-Varanger får mer enn landsgjennomsnittet.
 
Elevene fra Sør-Varanger får mer
Ny statistikk viser at Sør-Varanger kommune hadde mye større netto driftsutgifter til elevene enn det som er vanlig i Kommune-Norge.

Publisert: 17.aug.2016 06:00
Oppdatert: 23.okt.2017 11:07

Av Yngve Johnsen - En-To-Tekst

Sør-Varanger kommune spanderte i fjor 146.622 kroner per elev til grunnskolesektoren. Dette fremkommer av tall som kommunen selv rapporterer inn til Staten. Gjennomsnittlige netto driftsutgifter i hele Norge er 104.731 kroner per elev.

Svære ulikheter

Når vi ser på landsoversikten over alle kommunene, så ser vi enorme forskjeller i hvor mye penger som brukes per elev. Bykle kommune i Aust-Agder er helt på topp med hele 285.471 kroner brukt per innbygger mellom seks og 15 år. I den langt mindre attraktive enden finner vi Oppegård i Akershus med kun 78.747 kroner per elev. Det gir en differanse på 350 prosent.

– De store forskjellene kan ikke bare forklares med naturlige variasjoner i sammensetningen av barn og elever. Til det er de altfor store. En viktig forklaring er derimot ulike tolkninger av standardnivået for tjenestene, og hvilke rettigheter barn og elevene har, poengterer Utdanningsforbundet i en artikkel om det de kaller «Forskjellsskolen».

– Rammelovgivning for skolen og barnehagen gir mulighet for individuelle løsninger, men åpner samtidig for betydelig forskjellsbehandling og stor grad av vilkårlighet, poengterer forbundet.

Sør-Varanger rangert

Men Sør-Varanger kommer nokså bra ut på oversikten. På listen over de 428 kommunene finner vi Sør-Varanger på 85. plass blant de som bruker mest penger per elev. Storbyene trekker snittet ned, og mange kommuner har høyere sum enn landsgjennomsnittet. I Finnmark er det Loppa kommune som topper, med nær 265.000 kroner per elev, mens Vadsø kommune må tåle å være sist med sine 108.317 kroner i netto driftsutgifter per elev.

Utdanningsforbundet mener politikerne i kommunene har svært variert kompetanse og
forståelse for ansvaret de har for kvaliteten i opplæringstilbudet.

– Så lenge det nasjonale regelverket legger få føringer for tjenestetilbudet til barn og elever, vil kommunene kunne fortsette å definere dette svært ulikt. Derfor er det all grunn til å tro at forskjellene vil fortsette å øke – til tross for politikernes festtaler om «fellesskolen» og et likeverdig utdanningstilbud til alle barn og unge, slår forbundet fast.

Tydelige meninger

Utdanningsforbundet legger lite imellom når «forskjellsskolen» er tema.

– Det blir stadig tydeligere at mange kommuner svikter som skole- og barnehageeiere. Likevel kvier de fleste partiene seg sterkt for å innføre nasjonale standarder og krav til kvalitet i skolen. De kravene som faktisk stilles, kommer ofte uten tilstrekkelige midler. Og konsekvensene er små når kommunene ikke følger opp, påpekes det.

– Prisen er det barna og elevene som betaler. Den norske fellesskolen er ikke lenger en institusjon, men en illusjon, hevder Utdanningsforbundet i artikkelen.

Utviklingen i Sør-Varanger

– Alle barn og elever skal ha tilgang til tjenester av like god kvalitet, og tjenestene skal være tilpasset den enkeltes behov, uavhengig av bosted. Det er ikke tilfellet i Norge i dag, konkluderer Utdanningsforbundet.
En titt på statistikken viser at utgiftene per elev steg marginalt i Norge i fjor, med 1,6 prosent. Tilsvarende tall på kommunenivå forteller oss at hver elev i Sør-Varanger kommune fikk 11.215 kroner mer i fjor enn året før, noe som her tilsvarer hele 8,3 prosent vekst.

Kroner per elev i Finnmark

Netto driftsutgifter per innbygger 6-15 år, 2015. Utvikling fra året før. Kilde: SSB
Per elev(kr)Utv. (kr)Utv (%)
Loppa264985129475,1
Gamvik23692974013,2
Berlevåg2098334417026,7
Kvalsund20038398735,2
Måsøy1965962117212,1
Hasvik169439-3529-2,0
Tana1548071839013,5
Karasjok1493821919214,7
Vardø14773241982,9
Lebesby1468681040,1
Sør-Varanger146622112158,3
Porsanger14491420301,4
Nesseby142330-10657-7,0
Hammerfest13523220541,5
Båtsfjord13433976106,0
Nordkapp12215285297,5
Kautokeino114059-11147-8,9
Alta11283050494,7
Vadsø10831724562,3
Norge10473116591,6

 

Nyhetstips hele døgnet: 909 90 700 //  Gå til tips-siden

Kontakt oss: 78 97 07 00 (sentralbord)

Redaksjonen: redaksjon@sva.no
Sør-Varanger Avis arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Sør-Varanger Avis har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til..
 
Sør-Varanger Avis bruker informasjonskapsler. Les mer om informasjonskapsler her.
 
Les vår personvernerklæring her.
 
Løsningen er designet og utviklet av Hamar Media – www.hamarmedia.no