22. okt
- TA GREP: Seniorrådgiver Eva Sørmo i Norsk Familieøkonomi, mener at folk som får økonomiske problemer bør søke råd og hjelp tidlig. (Foto: Privat)
 
Inntekten har økt mindre enn vanlig
Inntektsøkningen blant husholdninger i Norge har hatt en svak vekst det siste året. Og utviklingen har vært enda svakere i Sør-Varanger.

Publisert: 15.jan.2017 11:00
Oppdatert: 23.okt.2017 11:13

Husholdninger i Sør-Varanger:

Yngve Johnsen, En-to-tekst

Den samlede inntekten til husholdningene i Norge har hatt en relativt svak vekst det siste året. Faktisk må en tilbake til året etter finanskrisen for å finne en mindre økning i husholdningenes samlede inntekter her til lands. I Sør-Varanger kommune merker man dette i enda større grad.

Midterste i Sør-Varanger

Det vi snakker om her er medianinntekten, altså den husholdningen som står akkurat i midten - og vi snakker om inntekt etter at all skatt er trukket fra. Da lander vi på 491 000 kroner for den midterste norske husholdningsinntekt i 2015. Dette er 12 000 kroner mer enn året før, en økning på 2,4 prosent. Studenthusholdninger er holdt utenfor tabellene fra Statistisk sentralbyrå.

I Sør-Varanger kommune var medianinntekten blant alle husholdningene på 488.000 kroner, som er opp 9 000 kroner. Det gir en vekst på kun 1,8 prosent i Sør-Varanger.

- Mange må endre vaner

- Det er tydelig at mange nå opplever en endring i sine husholdningsinntekter, og vi merker at flere av våre medlemmer ber om å få hjelp med budsjettering, sparing og generell økonomisk rådgivning nå enn tidligere, sier seniorrådgiver Eva Sørmo i Norsk Familieøkonomi.

- Spesielt på Vestlandet er det flere som har mistet jobben, eller har kommet i en situasjon hvor de har lavere inntekt enn tidligere,

Hun forteller at mange har måttet gå fra situasjoner hvor de har kunnet kjøpe det de har ønsket uten å måtte tenke seg om, til at de nå må prioritere forbruket på en helt annen måte.

- Dessverre ser vi også at flere tar opp forbrukslån, og kvier seg for å gå i banken for å be om hjelp. Jeg tror dessverre det er mange bomber der ute nå. Noen av disse kommer også til oss for å få rådgivning etter å ha mistet kontrollen og oversikten, sier Eva Sørmo.

Mest og minst

På landsbasis er det fire kommuner i Rogaland som topper listen over husholdninger med høyest medianinntekt. Rennesøy er øverst med 647 000 kroner etter skatt. På bunnen ligger Stor-Elvdal kommune i Hedmark, med kun 376 000 kroner per husholdning. Så det er store ulikheter i Norge på dette feltet. Sør-Varanger kommune er nummer 198 blant de 428 kommunene.?I Finnmark er det Alta kommune som topper, med 530 000 kroner, mens Vardø er sist med 383 000 kroner.

- Søk hjelp

Selv om det er en vanskelig situasjon for mange når en opplever at inntektene ikke øker like mye som tidligere, mener Sørmo det er en nyttig øvelse for mange for å få bedre oversikt og kontroll over økonomien sin.

- Det er vanskelig å si noe om hva som vil skje framover, men perioder med trangere økonomi gir mulighet til å ta nye grep. Alle har perioder i livet som oppleves som vanskelige, og da må en passe på å be om hjelp i tide hvis en trenger det. Selv om utviklingen i husholdningsinntektene har vært svak i det siste, er det nok store forskjeller. Noen har ikke merket endringen, mens andre som har blitt oppsagt fra godt betalte jobber har opplevd store inntektsfall. Da kan det bli tøft framover hvis en har kjøpt bolig basert på den inntekten en hadde før en ble arbeidsledig, sier Sørmo.

Ifølge Statistisk sentralbyrå var det i fjor 4733 husholdninger i Sør-Varanger kommune.

Husholdningers inntekt i Finnmark

Samlet inntekt i husholdningene, etter skatt, 2015. Median, utvikling siste år

Median inntektUtv.Utv (%)

Alta530000120002,3

Hammerfest514000120002,3

Karasjok502000330006,6

Kautokeino49700060001,2

Sør-Varanger48800090001,8

Vadsø482000170003,5

Porsanger 482000170003,5

Kvalsund454000240005,3

Tana44400060001,4

Berlevåg442000330007,5

Båtsfjord441000140003,2

Nordkapp43700050001,1

Nesseby422000230005,5

Loppa41200090002,2

Hasvik411000320007,8

Lebesby40500050001,2

Måsøy391000-8000-2,0

Gamvik386000120003,1

Vardø38300010000,3

Norge491.00012.0002,4

 

Nyhetstips hele døgnet: 909 90 700 //  Gå til tips-siden

Kontakt oss: 78 97 07 00 (sentralbord)

Redaksjonen: redaksjon@sva.no
Sør-Varanger Avis arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Sør-Varanger Avis har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til..
 
Sør-Varanger Avis bruker informasjonskapsler. Les mer om informasjonskapsler her.
 
Les vår personvernerklæring her.
 
Løsningen er designet og utviklet av Hamar Media – www.hamarmedia.no