23. okt
KUTT: Menigheten i Sør-Varanger skal neste år drive for 4,5 millioner kroner.
 
Kirkekutt på en halv million
Kirkevergen har tidligere uttalt at det kan bety færre ansatte.

Publisert: 11.des.2013 14:39
Oppdatert: 23.okt.2017 10:35

Kommunestyret vedtok i dag å kutte budsjettet til Sør-Varanger menighet med ti prosent, 500 000 kroner, til 4 509 000 kroner.
Kirkeverge Wenche Dervola uttalte i forrige uke til SVA at hvis et slikt kutt blir vedtatt blir det vanskelig å gjennomføre lovpålagte oppgaver. Hun varslet også at det kunne bli vanskelig å opprettholde antall ansatte. Hun uttalte at menighetens budsjett burde økes med 300 000 kroner i stedet for et kutt på en halv million kroner.
Senterpartiet vil under budsjettbehandlingen som pågår nå foreslå å øke investeringsbudsjettet fra to millioner til 2,5 millioner kroner, for å møte større investeringer blant annet ved kirkegården på Bugøynes. Et forslag fra Venstre om å kutte investeringstilskuddet til 1,5 millioner kroner er allerede tatt opp. Det falt mot Venstres ene stemme.

 

Nyhetstips hele døgnet: 909 90 700 //  Gå til tips-siden

Kontakt oss: 78 97 07 00 (sentralbord)

Redaksjonen: redaksjon@sva.no
Sør-Varanger Avis arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Sør-Varanger Avis har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til..
 
Sør-Varanger Avis bruker informasjonskapsler. Les mer om informasjonskapsler her.
 
Les vår personvernerklæring her.
 
Løsningen er designet og utviklet av Hamar Media – www.hamarmedia.no