22. jul
BILLIG: Søppelavgiften og de andre kommunale avgiftene i Sør-Varanger er ikke så høye.
 
Sør-Varanger billigst på kommunale avgifter
En husstand i Sør-Varanger må ut med 521 kroner mindre til kommunale avgifter enn det gjennomsnittsboligen i Norge må. Sør-Varanger har fylkets billigste avgifter.

Publisert: 15.aug.2016 14:00
Oppdatert: 23.okt.2017 11:07

Nye tall fra Statistisk sentralbyrå viser nivået på de kommunale avgiftene for inneværende år. I dag kan vi presentere oversikten for hele Finnmark.

Avgiftene i Sør-Varanger

Prisene for de kommunale tjenestene er basert på avgifter og gebyrer som betales for en standard bolig på 120 kvadratmeter. Det er årsgebyr for vannforsyning, avløp, avfall og feiing som er medregnet her. Snittet per husstand i Norge er på rett under 11.000 kroner.

I Sør-Varanger kommune må eierne av en slik gjennomsnittsbolig betale 10.429 kroner nå i 2016, så dette er 521 kroner mindre enn boligen til Ola og Kari Nordmann.

Selvkost

Regelen er at gebyrene fra innbyggerne i sum ikke kan overstige hva det koster å levere tjenesten, det vil si at selvkost setter en øvre ramme for hva kommunen kan kreve inn i kommunale avgifter.
Gebyrene er basert på et vannforbruk etter kommunens satser for stipulert forbruk, eller basert på et vannforbruk på 175 kubikkmeter i året der det er vanligst å betale etter faktisk forbruk.

Store forskjeller

Det er ikke småtterier som skiller den dyreste og billigste kommunen i Norge. Helt på toppen av listen finner vi Høylandet kommune i Nord-Trøndelag, der det bare mangler 49 kroner på 20.000 kroner i kommunale avgifter. Dovre kommune i Oppland er oppe i 19.518 kroner i året. Og i andre enden av tabellen, over de 416 kommunene med oppgitte tall, finner vi Årdal kommune i Sogn og Fjordane – der utgiftene lander på 6.058 kroner. Altså forskjeller på over 300 prosent. Sør-Varanger har de 331. dyreste kommunale avgiftene i Norge.
I Finnmark er det innbyggerne i Nesseby kommune som må betale mest, da årets avgifter ligger på 18.758 kroner der. Tana følger like etter med 18.381 kroner i snitt. Billigst fra det slipper altså beboerne i Sør-Varanger, med Vardø kommune på plassen foran, der avgiftene er på 10.583 kroner i år.

Utviklingen siste år

Samlet sett har de kommunale avgiftene økt med bare 1,8 prosent i Norge det siste året. Det er klart mindre enn «vanlig økning» i disse tjeneste de siste årene, og dessuten en del mindre enn den generelle prisstigningen på tre prosent.
Men utviklingen er særdeles ulik fra kommune til kommune, og vi noterer at det i Sør-Varanger kommune har vært en reduksjon på 4,5 prosent det siste året. Det utgjør 486 kroner i snitt per bolig.

Kommunale avgifter i Finnmark

Årsgebyr for vannforsyning, avløp, avfall og feiing. Kilde: SSB
KrUtv. (kr)Utv. (%)

Nesseby187582711,57808
Tana1838114088,37431
Gamvik16906-614-3,55956
Lebesby158839296,24933
Nordkapp15629-93-0,64679
Kautokeino14398650,53448
Berlevåg143537835,83403
Båtsfjord1393611999,42986
Måsøy13771-426-3,02821
Karasjok13579-660-4,62629
Kvalsund12768650,51818
Porsanger 120851631,41135
Loppa12029-61-0,51079
Alta116931511,3743
Hasvik116515404,9701
Hammerfest10723-250-2,3-228
Vardø10583-1288-10,8-368
Sør-Varanger10429-486-4,5-521
VadsøIkke oppgitt

 

Nyhetstips hele døgnet: 909 90 700 //  Gå til tips-siden

Kontakt oss: 78 97 07 00 (sentralbord)

Redaksjonen: redaksjon@sva.no
Sør-Varanger Avis arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Sør-Varanger Avis har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til..
 
Sør-Varanger Avis bruker informasjonskapsler. Les mer om informasjonskapsler her.
 
Les vår personvernerklæring her.
 
Løsningen er designet og utviklet av Hamar Media – www.hamarmedia.no